Advertisement:

Boats of all shapes and sizes compete at Lake Ellyn Cardboard Regatta

By Kathleen Talenco
Glen Ellyn Park District 

With 61 entries, the Lake Ellyn Cardboard Regatta experienced one of its most successful seasons ever. By Kathleen Talenco
 
Here are the results:
 
The Legends: boat builders have five or more years of boat building experience
Adults: all crew members are 18 and older
1st Place
Boat:
Unleashed
Captain: Jim Craig
City: Glen Ellyn
Crew: Bill Bickhart, Pete Felske, Paul Negris, Pat Roche, Jim Owens
 
2nd Place
Boat:
Pezident Lincoln
Captain: Doug Hartlestad, Esquire
City: Glen Ellyn
Crew: Steve Kent, Dan Gathof, Nik Lee, Tom Evans, Mike Cipirano, Nate Lee, Dan Hayes
 
3rd Place
Boat:
Tippy Canoe and the Mrs. Too!
Captain: Cynthia Schofield-Allas
City: Glen Ellyn
Crew: Mike Allas, Eric Schofield, Colleen Schofield
 
The Yachtsmen: boat builders have less than five years of boat building experience
Youth: all crew members are nine-17 years old
1st Place
Boat:
The Flying Fortress
Captain: Kenny Reick
City: Glen Ellyn
Crew: Jack Kellenberger
 
2nd Place
Boat:
The Saber
Captain: Joshua Delamater
City: West Chicago
Crew: Joey Velazquez, J.B. Ruutelmann, Jacob Holan
 
3rd Place
Boat:
Shop in Town
Captain: Alexandra Chinchilla
City: Glen Ellyn
Crew: Olyvia Chinchilla, Craig Chinchilla, Jonathan Chinchilla
 
Adults: all crew members are 18 and older
1st Place
Boat:
Team Xtreme II: Bad Seeds
Captain: Brad Carlson
City: Glen Ellyn
Crew: Glen Ranchero, Eric Maaske, Darryl White, Tony Lapano, Mike Kornak, Sam Black
 
2nd Place
Boat:
Team Cream Dream Machine Supreme
Captain: Drew Rasmussen
City: Glen Ellyn
Crew: Patrick Simms, Justin Law, Nicholas David, Jeff Papendorf, Erick Crosby III, Kelley Staub, Hannah Eisenhauer
 
3rd Place
Boat:
SS Blackhawks
Captain: Brian Sinta
City: Glen Ellyn
Crew: Katie Sinta, Joe Ries, Alexis Ries
 
The Schooners: first-time boat builders
Youth: all crew members are nine-17 years old
1st Place
Boat:
USS Sparty
Captain: Jack Gearig
City: Troy, MI   

2nd Place
Boat:
Deep Water Horison
Captain: Ben Stibal
City: West Chicago
Crew: Davis Steinbrecher, Ella Zurawski, Josie Steinbrecher
 
3rd Place
Boat:
The Spirit of Eyowa
Captain: Jamie Casey
City: Glen Ellyn
Crew: Kelly Condon, Jenny Zupancic, Emily Keating, Kate Dorsey, Kristie Vosas
 
Adults: all crew members are 18 and older
1st Place
Boat:
PT 61
Captain: Wesley Hanna
City: Wheaton
Crew: Brendan McWilliam
 
2nd Place
Boat:
Red Baron
Captain: Jan Schroeder
City: Glen Ellyn
Crew: Carlo Pliego, Michael Klue, Suenja Schroeder
 
3rd Place
Boat:
Patriotic Pirates
Captain: John Otteson
City: Glen Ellyn
Crew: Jay Miller, Grace Keating, Kevin Condon
 
Special Judges’ Awards
Lake Ellyn Queen
Boat:
Unleashed
Captain: Jim Craig
City: Glen Ellyn
Crew: Bill Bickhart, Pete Felske, Paul Negris, Pat Roche, Jim Owens
 
Who Cares about the Boat? We Look Good.
Boat:
Yellow Submarine
Captain: Samantha Mannion
City: Glen Ellyn
Crew: Ricky Mannion, John McCormack, Jimmy Russell, Ashley Murphy
 
SS Saturation
Boat:
The Economy
Captain: Christopher Stibal
City: Glen Ellyn
Crew: Robert Bradley, Nathan Bradley
 
Perseverance
Captain:
Jayme Schlenker
City: Glen Ellyn  
 
Daredevil
Boat:
The Empire Bike Shop Building
Captain: Harrison Gardner
City: Glen Ellyn
Crew: Paul Gardner, Ann Darrow, Keith Sullivan, Elliott Jhonson, Mike Halla ,Doug Kurtz
 

Share this story

Advertisement: